Fyziatricko-rehabilitačné oddelenie

O nás

Najväčší podiel majú pacienti s ochorením pohybového aparátu, asi 1700 ročne. Celkovo ošetríme ročne 2600 ambulantných pacientov.

Článok zverejnený v novinách My Horehronie 21.5.2019. Autor: MONIKA DOLŇANOVÁ. Foto: Lukáš Pšenčík a archív NsPBR. Stránka oddelenia je tu.

Tím oddelenia tvorí primárka, dvaja lekári, vrchná sestra, 6 fyzioterapeutov, 4 maséri, 1 dokumentačná sestra.

Odbor má v starostlivosti pacientov s najširším spektrom ochorení Fyziatricko – rehabilitačné oddelenie (FRO) poskytuje komplexnú diagnosticko– evaluačnú a liečebnú starostlivosť detským a dospelým pacientom s pohybovými, neurologickými, ortopedickými ako aj traumatologickými ochoreniami. Ako povedala primárka Mária Kubišová, ide o odbor FBLR – fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia, ktorý má v starostlivosti pacientov s najširším spektrom ochorení, pri ktorej využíva prostriedky svojich pododborov- fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie. „V liečbe pacientov máme k dispozícii pasívne prostriedky fyziatrie – fyzikálnej liečby, ktorá využíva terapeutické účinky rôznych druhov energií: elektroterapia – rôzne druhy elektrických prúdov – TENS, diadynamik, hĺbková galvanizácia, elektrogymnastika, elektrostimulácia, magnetoterapia – využitie magnetického poľa, mechanoterapia – ultrazvuk, masáže, tepelná terapia – parafín, teplé zábaly, diatermia, fototerapia – biolampa, laser.

Nutná je aj spolupráca rodinných príslušníkov. Druhou skupinou odboru je liečebná rehabilitácia , ktorá je doménou fyzioterapeutov a je charakterizovaná viac aktívnym prístupom. „Zahŕňa širokú paletu cvičení – od základných postupov LTV pri rozcvičovaní úrazov, cievnu gymnastiku, cvičenie detských pacientov so skoliózami, postizometrickú relaxáciu (PIR) až po koncepty, ako je napr. SM systém a škola chrbta využívaných pri pacientoch s vertebrogénnymi ťažkosťami. U hospitalizovaných pacientov využívame tiež polohovanie, respiračnú rehabilitáciu, vertikalizáciu,“ uviedla Mária Kubišová. Podľa jej slov, odbor FBLR sa nezameriava len na diagnostickú a liečebnú starostlivosť, ale má aj výrazné preventívne a sociálne zameranie. „Napríklad pacientov s vertebrogénnym ťažkosťami sa snažíme naučiť správne pohybové stereotypy a pritiahnuť ich k aktívnemu prístupu k ochoreniu, ktorý môže zabrániť opakovanému zhoršeniu. Pri vážnejších postihnutiach, ako sú stavy po cievnych príhodách, pracujeme s nácvikom činností, ktoré čo najviac umožňujú udržať sebestačnosť pacienta. V týchto prípadoch je nutná nielen spolupráca pacienta, ale zahŕňa aj spoluprácu rodinných príslušníkov.“

Posledným prírastkom je laser 4. generácie. Oddelenie disponuje všetkými uvedenými prostriedkami fyziatrie a liečebnej rehabilitácie, ktoré sú hradené zdravotnými poisťovňami. „Okrem toho poskytujeme procedúry a ošetrenia za priamu úhradu – laser 4. generácie, tejpovanie a rôzne druhy masáží. Naším posledným prírastkom v prístrojovom vybavení je práve laser 4. generácie Lightcure, ktorý nám pred rokom darovali Železiarne Podbrezová. Jeho použitie urýchľuje hlavne liečenie po poranení a operáciách kĺbov, znižuje bolesti pri vertebrogénnych ochoreniach a iných bolestivých stavoch.“
Na oddelení ošetria ročne okolo 2600 ambulantných pacientov. „V súčasnosti máme dve ambulancie, v ktorých ordinujú lekári každý deň od 7.00 do 14.00. V ambulanciách denne vyšetríme 30 – 40 pacientov. Najväčší podiel majú s ochorením pohybového aparátu – okolo 1700 ročne, nasledujú s neurologickým ochorením a traumatologickí pacienti,“ vysvetľuje primárka Kubišová.

Úspešnosť liečby úzko súvisí aj s postojom pacienta. A aký je ďalší postup po indikovaní rehabilitačnej liečby? Podľa slov Márie Kubišovej, pacient po odoslaní lekárom, obvodným alebo špecialistom, sa objedná na vyšetrenie, ktoré absolvuje u jedného z lekárov FRO. Po vyšetrení pacienta lekár stanoví rehabilitačný plán – rozpis procedúr, kde je uvedený druh procedúry a ich počet, ktorý pacient realizuje podľa časového harmonogramu. V prípade potreby, podľa stavu pacienta, vyšetrujúci lekár predpíše zdravotné pomôcky. A čo úspešnosť? „Závisí od diagnózy a akútnosti ochorenia. Najlepšia je pri jednoduchých úrazoch, v priebehu niekoľkých dní až týždňov plné uzdravenie, pri akútnych bolestiach chrbtice okrem úpravy stavu sa snažíme aj o úpravu životosprávy- nácvik správnych pohybových stereotypov, využívanie pomôcok, nácvik zostavy cvičenia na doma, odporučenie druhov športov ako prevencia recidívy. U chronických pacientov je v popredí zníženie bolesti, pri trvalých poškodeniach nácvik sebestačnosti,“ tvrdí primárka. Ako dodala úspešnosť úzko súvisí aj s postojom a spoluprácou pacienta.

Starostlivosť by mohlo zlepšiť rehabilitačné centrum. Ako každé oddelenie, aj FRO má svoje vízie do budúcnosti. Patrí k nim zaškolenie personálu a obnovenie detskej rehabilitácie, ktorá bude zahŕňať rehabilitačnú starostlivosť o detských pacientov už od narodenia…. zaradenie liečebnej, ale hlavne preventívnych rehabilitačných postupov u pacientov s ľahšími stupňami srdcových a respiračných ochorení… „A najdôležitejšie – od januára tohto roku spolupracujeme s predstaviteľmi mesta na projekte výstavby nového rehabilitačného centra, ktoré by malo spĺňať všetky požiadavky na moderné pracovisko s kvalitným prístrojovým a personálnym vybavením. Veríme, že táto vízia bude v priebehu niekoľkých rokov realitou, ktorá výrazne zlepší rehabilitačnú starostlivosť o pacientov nášho regiónu,“ uzavrela primárka oddelenia Mária Kubišová.