Gynekológia a pôrodnica

O nás

Cieľom gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia je, aby mamičky odchádzali spokojné so zdravým bábätkom

Článok zverejnený v novinách My Horehronie 26.2.2019. Autor: MONIKA DOLŇANOVÁ. Foto: Lukáš Pšenčík.

Milí čitatelia, prinášame vám sériu článkov, v ktorých postupne predstavujeme jednotlivé oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Brezne. Pokračujeme gynekologickopôrodníckym oddelením, ktorého zámerom je naďalej si zachovať dobré meno.

BREZNO. Gynekológia predstavuje komplexnú starostlivosť o ženu vo všetkých obdobiach jej života.

Ambulantnú starostlivosť zabezpečuje päť ambulancií Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, ktorého primárkou je Martina Becová a vrchnou sestrou Janka Uhrinová, sa nachádza na 4. a 5. poschodí v lôžkovej časti nemocnice. Tvoria ho tri ošetrovacie jednotky – pôrodné sály, oddelenie šestonedelia a gynekologické oddelenie, na ktorom sa nachádza 12 lôžok, 4 izby pre tehotné pacientky, 2 pooperačné izby, 2 izby pre gynekologické pacientky a 1 izba pre jednodňovú gynekológiu. Ako informovala primárka oddelenia, ambulantná starostlivosť je zabezpečená ambulanciou všeobecnou, urogynekologickou, klinickej onkológie, sonografickou a rizikovej gravidity.

Gynekologická starostlivosť v rámci gynekológie oddelenie poskytuje starostlivosť o tehotné pacientky od prvého trimestra až po pôrod. „Ďalej o pacientky, ktorým hrozí, že potratia alebo predčasne porodia, o tehotné pacientky s krvácaním, s vysokým krvným tlakom, s rastovou retardáciou plodu a podobne. Poskytujeme tiež gynekologické operácie pacientiek s cystami a nezhubnými nádormi na vaječníkoch, riešime myómy na maternici, polypy, lézie na krčku maternice, pokles vonkajších rodidiel, inkontinenciu moču, vykonávame malé zákroky a operujeme aj nezhubné nádory na prsníkoch. Pokiaľ je to možné, využívame miniinvazívny prístup (laparoskopie, hysteroskopie),“ uviedla primárka Martina Becová.

Vlani sa narodilo 271 chlapcov a 239 dievčat Breznianska pôrodnica sa každoročne umiestňuje na popredných miestach rebríčka kvality v rámci SR. „Budúcim mamičkám sa snažíme venovať individuálny prístup a poskytnúť im nadštandardnú zdravotnú starostlivosť pred pôrodom, počas neho aj po pôrode. Ročne sa v Brezne narodí približne 500 detí, vlani to bolo 510, z toho 271 chlapcov a 239 dievčat. Do našej pôrodnice chodia rodiť aj mamičky z okolitých okresov – Rimavská Sobota, Banská Bystrica, Zvolen, Revúca. Výnimkou už nie sú ani pôrody cudzincov.“ Oddelenie šestonedelia, ktoré získalo štatút Baby Friendly Hospital, disponuje 14 lôžkami na 6 dvojlôžkových a 1 jednolôžkovej nadštandardnej izbe. Na všetkých funguje 24- hodinový systém rooming – in (dieťatko môže mať mamička stále pri sebe). Sprchy a WC sú spoločné na chodbe a prešli rekonštrukciou. Oficiálna platnosť certifikátu momentálne vypršala, avšak aj naďalej sa riadia kritériami BFH. Pripravujú sa tiež poskytovať poradenstvo dojčiacim matkám laktačnou konzultantkou.

Na pôrodnici sa vracajú k prastarým zvykom Podľa slov primárky, pôrodnica je rodinného typu. Prítomnosť partnera alebo blízkej osoby pri pôrode je vítaná. K prastarým zvykom patril aj ten, že novorodenca tesne po pôrode položili matke na brucho a sám sa dostal až k prsníku. Dnes sa k tomu opäť vracajú aj v Brezne. Pomáha to vybudovať blízky vzťah medzi matkou a dieťaťom a skorý nástup laktácie. „Budúcim mamičkám ponúkame navštevovať kurz psychoprofylaktickej prípravy na pôrod, umožňujeme prehliadku pôrodnej sály a oddelenia šestonedelia. Počas prvej doby pôrodnej môžu využiť fit loptu, sprchu, masáž krížov, muzikoterapiu. Samotný pôrod prebieha na polohovateľnom kresle s možnosťou využitia akejkoľvek polohy. Poskytujeme tiež odber pupočníkovej krvi.“ Okrem iného plánujú
zrekonštruovať pôrodné sály.

Cieľom gynekologickopôrodníckeho oddelenia je naďalej zachovať dobré meno. „Prajeme si, aby mamičky odchádzali z pôrodnice spokojné so zdravým bábätkom a opakovane sa k nám vracali. Aby boli gynekologické pacientky a operantky spokojné s našou odbornou prácou, starostlivosťou a ľudským prístupom. V pláne máme toho viac, a to kúpiť nové CTG prístroje a pôrodnú posteľ, zrekonštruovať samotné pôrodné sály a vytvoriť pôrodný box, kde by bola budúca mamička od príchodu na pôrodné sály až po preklad na oddelenie šestonedelia. Po oslovení sponzorov by sme privítali aspoň jednu nadštandardnú izbu na gynekológii aj šestonedelí,“ dodala na záver primárka Martina Becová.